مقاله آشنایی با سیستم های SCADA

Supervisory Control And Data Acquisition که به اختصار SCADA خوانده می شود در فارسی به معنی کنترل نظارتی و جمع آوری داده ها و اطلاعات است و ترکیبی است از دو سیستم تله متری و Data Acquisition که می توان توسط آن داده های سنسور ها و مبدل ها را جمع آوری و به یک سیستم مرکزی انتقال داد تا متخصصین بتوانند با استفاده از مقادیر نمونه برداری شده و نمودار ها ، وضعیت سیستم های صنعتی را کنترل نمایند . از این سیستم ها در کارخانه های صنعتی استفاده می شود تا بتوانند توسط یک سیستم جامع تمامی دستگاه های صنعتی و ماشینی را کنترل نمایند .

برای مثال در یک کارخانه تولیدی ، سنسور هایی از قبیل دما ، رطوبت ، مادون قرمز و … در سر تا سر کارخانه قرار داده می شوند و پس از نمونه برداری داده های خود را به روش های خاصی به سیستم مرکزی ارسال می نمایند و اپراتور که پشت سیستم مرکزی نشسته است با توجه به داده های دریافتی فرمان هایی را صادر می نماید که این فرمان ها توسط عملگر ها و دستگاه های PLC به سیستم اعمال خواهد شد .

این مقاله کاربردی شامل مطالبی چون مقدمه ای بر شبکه های صنعتی ، مقدمه ای بر سیستم SCADA ، کاربرد SCADA ، سخت افزار SCADA و کاربرد SCADA در سیستم های قدرت می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *