گزارش کارآموزی ماشین های CNC

عنوان : ماشین های ابزار کنترل عددی CNC

نویسنده : محمد نجفی اصل

موضوع کار آموزی : تعمیرات الکترونیک ماشین های ابزار کنترل عددی CNC

محل کار آموزی : شرکت چرخشگر – تعمیرات الکترونیک ماشین آلات – سالن چرخ دنده

 

مقدمه :
تولید اولین ماشین های کنترل عددی NC در دهه 1950 میلادی تحولی عظیم در صنعت ماشین کاری و تولید ایجاد کرد که عنوان انقلاب صنعتی دوم را به خود اختصاص داد . پیشرفت سریع علم الکترونیک و فناوری کامپیوتر منجر به تکامل ماشین های NC ، به سمت ماشین های کنترل عددی کامپیوتر CNC شده است و این امر گامی بلند د هت ارتقای اتوماسیون به شمار می رود . در این ماشین ها ، برنامه ریزی عملیات بر عهده انسان ( برنامه نویس ) اما اجرا ، هدایت و کنترل آن ، بر عهده کامپیوتر است .

در مدت 50 سال اخیر نیز ، ماشین های CNC دچار تحولات شگرفی شده و در کنار صنعت ساخت و تولید به چنان جایگاهی رسیده است که دیگر ساخت قطعات دقیق ، پیچیده و با تیراژ بالا بدون استفاده از ماشین های ابزار CNC قابل تصور نمی باشد .

سیستم های جدید کنترل عددی کامپیوتری بر پایه ی کامپیوتر شخصی بنا نهاده شده اند . این سیستم ، امکان نوشتن برنامه های پیچیده را بر مبنای معادلات ریاضی به برنامه نویس می دهد . با این حال برای افزایش بهره وری ماشین های CNC باید گروه ورزیده برنامه نویسی ، کاربری ، تدوین فرایند و تعمیر و نگهداری ، کار گروهی همه جانبه ای را در دستور کار خود قرار دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *