کتاب طراحی ریزپردازنده ها (زبان اصلی)

Microprocessors یا ریز پردازنده نام تراشه های الکترونیکی هستند که می توانند داده های منطقی خام در قالب صفر و یک را دریافت ، پردازش و به اطلاعات تبدیل نمایند . این تراشه انواع عملیات منطقی و محاسباتی را بر روی داده ها انجام می دهند و به طور کلی از سه واحد کنترل CU ، محاسبه و منطق ALU و حافظه نهان Cache تشکیل می شوند . واحد محاسبه و منطق ، تمامی عملیات محاسباتی و منطقی را بر روی داده های ورودی انجام می دهد . واحد CU به کنترل واحد های ALU و حافظه نهان می پردازد و در نهایت واحد حافظه نهان ، داده های واحد ALU را به طور موقت ذخیره سازی می کند . همچنین پردازنده ها دارای پورت های ارتباطی یا ادوات جانبی و واحد های حافظه هستند که می توانند علاوه دریافت ورودی و ارسال خروجی به واحد های جانبی مانند صفحه کلید و نمایشگر ، اطلاعات را به طور موقت بر روی حافظه هایی مانند RAM ذخیره می کنند .

امروزه ریزپردازنده ها در بسیاری از سیستم های دیجیتال مانند موبایل ، کامپیوتر ، سیستم های کنترلی و … استفاده می شوند و استفاده از آن ها موجب کوچک شدن ابعاد مدار ، کاهش هزینه و افزایش سرعت می شود . همچنین روز به روز بر سرعت این قطعات اضافه و مصرف انرژی آن ها کاهش پیدا می کند که این امر ناشی از تغییر روش ساخت ، معماری داخلی و مواد و قطعات مصرفی در ساخت آن ها است .

کتاب پیش رو منبع مناسبی برای آشنایی با مباحثی چون نحوه عملکرد ریزپردازنده ها ، ساختار داخلی ، روش های ارتباط با ادوات جانبی و برخی ادوات جانبی پرکاربرد و … غیره است .

نام انگلیسی : Microprocessor Design
نویسنده : Rowland Cable
ناشر : Global Media

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *