کتاب شبکه های بی سیم ZigBee (زبان اصلی)

ZigBee نام یک استاندارد است که مجموعه ای از پروتکل های ارتباطی را برای ایجاد یک شبکه بی سیم با نرخ انتقال پایین و برد کم تعریف می کند . این استاندارد شامل وسایلی با فرکانس 868MHZ ، 915MHZ و 2.4GHZ می شود که حداکثر نرخ انتقال آن ها به 250 کیلو بیت بر ثانیه محدود می گردد . اهداف اصلی این استاندارد شامل مصرف انرژِی کم ، قیمت پایین و عمر بالای باتری است که موجب به وجود آمدن محدودیت در برد فرستنده تا 100 متر می شود .

این شبکه در دسته WPAN ها قرار می گیرد و شامل استاندارد هایی از سمت IEEE و شرکت ZigBee است که متخصصین می توانند از آن در کنترل های رادیویی با برد کم استفاده نمایند . یکی از پروژه هایی که امروزه از ZigBee در آن بسیار استفاده می شود ریموت کنترل پرنده های کواد کوپتر است که با استفاده از یک ماژول فرستنده و گیرنده می توان چنین دستگاهی را کنترل نمود .
همچنین لازم به ذکر است که لایه های پروتکل ارتباطی این شبکه بر طبق مدل OSI است که در قسمت لایه فیزیکی و MAC از استاندارد IEEE 802.15.4 استفاده شده است . کتاب پیش رو منبع مناسبی برای آشنایی با این استاندارد و شبکه های بی سیمی می باشد که بر طبق این استاندارد فعالیت می کنند .

نام انگلیسی : ZigBee Wireless Networks and Transceivers

نام نویسنده : Shahin Farahani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *