کتاب آنالیز و طراحی PLL Synthesizer با تراشه های CMOS (زبان اصلی)

Synthesizer به فارسی سینتی سایزر نام مدار الکترونیکی است که می توان توسط آن و با استفاده از یک سیگنال مرجع متناوب و با فرکانس مشخص ، در خروجی رنج وسیعی از فرکانس ها را تولید نمود . این مدار کاربردی در بسیاری از سیستم های مخابراتی امروز مانند گیرنده های رادیویی ، موبایل ، GPS و گیرنده های ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرد .

برای مثال در بسیاری از میکروکنترلر ها مانند میکرو کنترلر های ARM ، فرکانس اسیلاتور وارد این واحد می شود و خروجی آن سیگنال کلاک واحد های مختلف میکرو از قبیل هسته اصلی و واحد های کاربردی را تامین می کند . سینتی سایزر ها به روش های مختلفی ساخته می شوند که یکی از کاربردی ترین روش های ساخت آن استفاده از مدار PLL است که با قرار دادن یک تقسیم کننده فرکانسی در فیدبک این مدار و تقسیم کنننده فرکانسی دیگر در ورودی مرجع ، می توان فرکانس ورودی را تقسیم یا ضرب نمود . تصویر زیر ساختار یک PLL Synthesizer را نمایش می دهد :

PLL_Synthesizer_Block

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود ، واحد PLL از یک مقایسه کننده فاز (آشکار ساز فاز نیز گفته می شود) و یک اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ تشکیل شده است که در حلقه فیدبک منفی آن تقسیم کننده N قرار گرفته که می توان فرکانس خروجی را N برابر ورودی دانست . از طرفی تقسیم کننده R نیز که در ورودی واحد PLL قرار گرفته است ، فرکانس خروجی را بر R تقسیم می نماید .

به دلیل این که در این مدار از چند واحد کاربردی متفاوت استفاده شده است ، ابعاد مدار نهایی بسیار بزرگ می شود که برای جلوگیری از این کار می توان از مدارات مجتمع استفاده نمود . برای مثال تراشه CMOS به شماره 4046 از یک واحد Phase Detection و یک واحد VCO تشکیل شده که با اتصال یک فیلتر پایین گذر بین آشکار ساز فاز و اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ یک مدار PLL تشکیل می شود . همچنین با قرار دادن یک تقسیم کننده فرکانسی نیز در فیدبک منفی مدار PLL به راحتی  با اشغال کمترین فضا یک مدار سینتی سایز تشکیل می شود .

این کتاب توسط انتشارات معتبر SPRINGER منتشر شده و به آنالیز و طراحی PLL Synthesizer ها با استفاده از تراشه های CMOS می پردازد .

نام انگلیسی : CMOS PLL Synthesizers

نویسنده : Keliu Shu – Edgar S Sinencio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *