کتاب آشنایی با سینتی سایزر های دیجیتال DDS و PLL (زبان اصلی)

Synthesizer به فارسی سینتی سایزر نام مدار الکترونیکی است که می توان توسط آن و با استفاده از یک سیگنال مرجع متناوب و با فرکانس مشخص ، در خروجی رنج وسیعی از فرکانس ها را تولید نمود . این مدار کاربردی در بسیاری از سیستم های مخابراتی امروز مانند گیرنده های رادیویی ، موبایل ، GPS و گیرنده های ماهواره ای مورد استفاده قرار می گیرد .

برای مثال در بسیاری از میکروکنترلر ها مانند میکرو کنترلر های ARM ، فرکانس اسیلاتور وارد این واحد می شود و خروجی آن سیگنال کلاک واحد های مختلف میکرو از قبیل هسته اصلی و واحد های کاربردی را تامین می کند . سینتی سایزر ها به روش های مختلفی ساخته می شوند که یکی از کاربردی ترین روش های ساخت آن استفاده از مدار PLL است که با قرار دادن یک تقسیم کننده فرکانسی در فیدبک این مدار و تقسیم کنننده فرکانسی دیگر در ورودی مرجع ، می توان فرکانس ورودی را تقسیم یا ضرب نمود . تصویر زیر ساختار یک PLL Synthesizer را نمایش می دهد :

PLL_Synthesizer_Blockهمانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود ، واحد PLL از یک مقایسه کننده فاز (آشکار ساز فاز نیز گفته می شود) و یک اسیلاتور کنترل شده با ولتاژ تشکیل شده است که در حلقه فیدبک منفی آن تقسیم کننده N قرار گرفته که می توان فرکانس خروجی را N برابر ورودی دانست . از طرفی تقسیم کننده R نیز که در ورودی واحد PLL قرار گرفته است ، فرکانس خروجی را بر R تقسیم می نماید .

همچنین نوع دیگری از سینتی سایز ها به نام DDS نیز وجود دارد که ساختار آن با روش PLL کاملا متفاوت است . از این روش در ساخت فانکشن ژنراتور ها با شکل موج های خروجی متفاوت نیز استفاده می شود .

کتاب پیش رو منبع مناسبی برای آشنایی با سینتی سایز های دیجیتال DDS و PLL است که می توانید آن را از سایت دانلود نمایید .

نام انگلیسی : Digital Frequency Synthesis  – DDS and Fractional -N PLLs

نویسنده : Bar – Giora Goldberg

انتشارات : LLH Technology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *