کتاب آشنایی با سنسور ها (زبان اصلی)

Sensor به فارسی حسگر نام یک نوع مبدل است که می تواند برخی از ویژگی های محیط را حس یا تشخیص دهد که به طور معمول یک فرم از انرژی را به فرمی قابل اندازه گیری تبدیل می کنند . برای مثال سنسور فشار می توان میزان فشار را تشخیص و در نهایت آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل اندازه گیری تبدیل نماید . یا به طور مثال سنسور های تشخصی جریان الکتریکی ، میزان شدت جریان را اندازه گیری و در نهایت به یک ولتاژ قابل اندازه گیری تبدیل می کند .

به سنسور هایی که خروجی آن ها سیگنال الکتریکی قابل اندازه گیری باشد ، سنسور های الکتریکی گفته می شود . همچنین ممکن است خروجی سنسور یک سیگنال مکانیکی و یا هر چیزی غیر از سیگنال الکتریکی باشد که برای مثال می توان به سنسور دماسنج جیوه ای اشاره کرد که با تغییر دما جیوه منبسط و یا منقبض می شود .

لازم به ذکر است که سنسور های الکتریکی به تنهایی قابل استفاده نیستند و می بایست خروجی آن ها را به یک سیستم الکترونیکی متصل نمود تا علاوه بر اندازه گیری مقدار کمیت ، به نحوی نمایش داده شود .

کتاب پیش رو منبع بسیار مناسبی برای آشنایی با انواع سنسور ها و مبدل ها خصوصا الکتریکی است که برای برخی از آن ها مدار راه انداز نیز معرفی شده است .

نام انگلیسی : Sensors Handbook
نویسنده : Sabrie Soloman
ناشر : MC Graw Hill

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *