کتابچه مشخصات تراشه های TTL شرکت Texas Instruments

Transistor Transistor Logic که به اختصار TTL خوانده می شود نام یکی از تکنولوژی های ساخت قطعات و مدارات منطقی است که ساخت آن با استفاده از ترانزیستور های دو قطبی BJT و مقاومت صورت می گیرد . همچنین سطح ولتاژ مورد استفاده در این منطق مشخص و به دو مقدار 0 و 5 ولت محدود می شود .

قبل از TTL از دو تکنولوژی دیگر به نام های RTL و DTL استفاده می شد که امروزه دیگر کاربرد چندانی ندارد . همچنین استفاده از TTL نیز روز به روز کاهش پیدا می کند و بیشتر طراحان از تراشه هایی با تکنولوژی CMOS استفاده می نمایند .

یکی از شرکت هایی تولید کننده نیمه هادی که برای اولین بار شروع به تولید گسترده تراشه های منطقی بر پایه این تکنولوژی نمود ، شرکت Texas Instruments بود که روش نام گذاری تراشه ها توسط این شرکت مورد توجه همگان قرار گرفت و سایر شرکت ها نیز تراشه ها را به این روش نام گذاری کردند . در این روش نام هر تراشه با عدد 74 شروع می شود که بعد از این عدد ، یک عدد دو تا سه رقمی آورده می شود . امروزه به این تراشه سری 74xx نیز گفته می شود .

برای مثال تراشه 7400 شامل 4 گیت NAND از تکنولوژی TTL است . همچنین شرکت TI تراشه هایی را به روش 54xx نام گذاری نمود که همان تراشه های TTL هستند با قابلیت تحمل دمای بالاتر و به اصطلاح سری نظامی که موجب محبوبیت بیشتر سری TTL نزد طراحان گردید .

کتابچه پیش رو مرجع کاملی از تراشه های TTL تولید شده توسط شرکت Texas Instruments است که شامل مشخصات کامل قطعات از لحاظ الکتریکی ، پکیج ، پایه ها و عملکرد تراشه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *