پروژه سنسور لرزش با دیسک های پیزوالکتریک

نام کامل مقاله : طراحی و ساخت سنسور لرزش با استفاده از دیسک های پیزوالکتریک
نویسنده : مهرگان ابراهیمی – تیر ماه 1394

سنسور های لرزش یکی از کاربردی ترین ادوات سیستم های امنیتی می باشند که می توان از آن ها به جهت آشکار سازی ضربات وارد شده به سیستم مورد نظر استفاده نمود . برای مثال در سیستم امنیتی یک اتومبیل ، این ماژول ها ، به عنوان شوک سنسور شناخته می شوند و زمانی که خودرو در وضعیت قفل قرار داد ، می توانند به ازای کوچک ترین ضربات وارد شده به بدنه اتومبیل ، دزدگیر را تحریک نمایند .

با توجه به متن فوق می توان به اهمیت چنین قطعاتی در یک سیستم امنیتی پی برد . بنا بر این ، این نیاز احساس می شود تا بتوان ماژول هایی از این سنسور ها را طراحی و به برد کنترل مرکزی طراحی شده متصل نمود . اما مهم ترین کار در طراحی چنین ماژول هایی انتخاب نوع سنسور می باشد که در سال های اخیر ، شرکت های تولید کننده این محصولات از سنسور های مختلفی استفاده نموده اند .

برای مثال ، یکی از شرکت های معتبر در ساخت تجهیزات امنیتی اتومبیل ، از یک فنر ، آهن ربا و یک سلف بشکه ای برای ساخت چنین سنسوری استفاده کرده بود . نحوه کار این سنسور به این صورت بود که ، آهن ربا در وسط فنر متصل شده به برد مدار چاپی قرار می گرفت و با وارد آمدن ضربه به سیستم ، فنر شروع به لرزش می کرد که به موجب این لرزش ، آهنربا درون فنر از جلوی سلف بشکه ای که در کنار فنر قرار گرفته بود حرکت و در نهایت بر اساس قانون القای فارادی ، یک ولتاژ در دو سر سلف به وجود می آمد .

همانطور که گفته شد روش های متفاوتی برای ساخت این سنسور ها وجود دارد که ما در این مقاله به روش ساخت این سنسور ها با استفاده از دیسک های پیزو الکتریک اشاره کرده ایم . مزیت این دیسک های ، ابعاد کوچک ، قیمت پایین ، راه اندازی ساده و دوام بالا می باشد که طراح می تواند به سادگی آن را بر روی سیستم خود متصل نماید .

برای ساخت یک چنین سنسور کاربردی به مقاله ضمیمه شده مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *