پایان نامه تولید برق توسط سلول های خورشیدی

Photovoltaics یا به اختصار PV نام یکی از انواع سامانه های تولید برق از انرژی خورشید می باشد . نخستین پایه گذار این پدید ، ادموند بکرل فرانسوی است که در سال 1839 ، با چاپ یک مقاله ، کشف آن را نوید داد . سر انجام پس از تحقیقات و پژوهش های انجام شده ، در سال 1953 نخستین سلول خورشیدی متولد شد .

این سلول ها ، کریستال های ظریفی هستند که از لایه های نازکی از مواد نیمه هادی خاص ساخته شده اند . عنصر اصلی به کار رفته در ساخت این صفحه ها سیلیکون است که بسیار در سیاره زمین یافت می شود . لازم به ذکر است که میزان انرژی که از خورشید به زمین می رسد ، چیزی در حدود 10000 برابر مصرف سوخت های فسیلی و هسته ای فعلی می باشد .

به سه دلیل عمده ، بهره گیری از انرژی خورشیدی در تولید برق ، به صورت جدی تری در دستور کار بسیاری از کشور های پیشرفته صنعتی قرار گرفته است . پیش از همه این فناوری فاقد آلودگی است . ویژگی بعدی آن ها نبود قطعات مکانیکی در ساختار آن ها می باشد که این امر موجب افزایش زمان کارکرد آن ها می شود و در نهایت این که ذخایر سوخت فسیلی در جهان رو به کاهش است که استفاده از این تکنولوژی موجب می شود تا نسل های آینده نیز به مشکل بر نخورند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *