مقدمه ای بر میکروکنترلر های XMEGA شرکت اتمل

مقدمه:

XMEGA سري جديد خانواده AVR است كه توسط شركت Atmel عرضه شده است و در عين سازگاري كامل از نظر كدنويسي ، داراي توانايي و امكانات بسيار بيشتري نسبت به گروه هاي  Tiny ، 90S و  Mega مي باشد . وجه مشخصه اصلي اين خانواده در چند مورد زیر خلاصه مي شود :

1 – سرعت بالاتر در انجام عمليات كه در درجه اول ناشي از حداكثر كلاك قابل اعمال به  CPU و سخت افزارهاي جانبي است . فركانس كلاك در اين خانواده حداقل 32MHz است كه در عمل با Overclock به مقادير بيشتري هم مي توان رسيد . عامل دوم وجود امكاناتي مانند  Event system و DMA است كه راندمان نرم افزار را در يك كلاك برابر به ميزان قابل توجهي افزايش مي دهند و سبب كاهش بار CPU براي انجام بسياري از عمليات مي شوند .

2 – سخت افزارهاي جانبي بسيار غني مانند درگاه USB ، كنترل كننده LCD  ، واحد DAC با دقت  12بيت ،  واحد هاي رمزنگاري AES و امكان اتصال به  SDRAM خارجي

3 – مصرف توان بسيار پایين كه استفاده از XMEGA را در كاربردهايي كه مصرف توان در آن مهم است ، كاملا توجيه پذير مي كند . در يكي از شماره هاي اين خانواده امكان اتصال يك  Battery backup خارجي وجود دارد و با قطع تغذيه واحد RTC32 داخلي همچنان به عمليات زمان گيري خود ادامه مي دهد .

بنابراين با توجه به اين مزيت ها و شباهت هايي كه در عملكرد  XMEGA با خانواده هاي قبلي وجود دارد ، بسط و گسترش اطلاعات اين ميكروكنترلر جديد از اهميت خاصي برخوردار مي باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *