مقاله کنترل هوشمند دور و فرکانس موتور های القایی سه فاز

نام کامل مقاله : کنترل دور و فرکانس موتور های القایی سه فاز به روش هوشمند

استاد راهنما : دکتر نظیفی فرد

ترجمه و گرد آورنده : سیده سحر خلخال نژاد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد قشم

 

 

قسمتی از پیشگفتار :

کار اولیه هر درایور قابل تنظیم کنترل سرعت ، کنترل سرعت ، گشتاور ، شتاب مثبت و منفی و جهت چرخش ماشین است . برخلاف سیستم های با سرعت ثابت ، درایو های قابل تنظیم ، سرعت های متفاوت را در حین کار خود ایجاد می کنند .

اغلب ماشین های چند منظوره از درایو های کنترل سرعت استفاده می کنند زیرا برای بالا بردن کیفیت محصولات ، سازگار شدن برای وظایف مختلف و بهینه سازی فرایند عملیات باید بارها سرعت خود را تغییر دهند . دستگاه تراش و دیگر ماشین های ابزار ها با سرعت بر روی قطعات با قطر کم و با سرعت کم بر روی قطعات با قطر زیاد کار می کنند . جهت بهینه سازی سرعت تغذیه ماشین برش ، دستگاه چاپگر فشاری ، در سرعت هایی به کار گرفته می شوند که بهترین کیفیت محصول را که تنوع زیادی در وزن ، ضخامت کاغذ و مشخصات جوهر به کار رفته دارد را داشته باشد .

همین شتاب کنترل شده که توسط درایو کنترل سرعت ایجاد می شود به دستگاه چاپگر اجازه می دهد تا جهت جلوگیری از خراب شدن بافت کاغذ به آرامی شتاب گیرد . یک دستگاه پمپ آب در ساختمان بلند مرتبه به طور مثال ساعت سه و نیم شب با سرعت پایینی کار می کند ، اما در طول روز جهت فراهم کردن آب مورد نیاز ساکنین ساختمان باید با سرعت بیشتری کار کند .

در حالی که نمونه های درایو کنترل که مبنای ماشین و هیدرولیک هستند هنوز کاربرد محدودی دارند ، اما یک انتخاب خوب برای کاربرد های صنعتی ، درایو های کنترل سرعت است . نمونه های دیگر ، ترکیبی از مزایای کاربرد زیاد تر ، بازده بالا ، نیاز به نگهداری و تعمیرات کم ، تغییر پذیری و هزینه اولیه مناسب را ندارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *