مقاله سنسور های گیرنده مادون قرمز TSOP

امواج فروسرخ به قسمتی از طیف الکترومغناطیس گفته می شود که طول موج آن بیشتر از نور های مرئی و بسیار کوتاه تر از امواج رادیویی می باشد . محدوده فرکانسی این امواج در بازه 300 گیگاهرتز تا 400 تراهرتز قرار می گیرد و نام دیگر آن در مهندسی اینفرارد می باشد . از این امواج در کاربرد های متنوعی استفاده می شود که مهم ترین آن ها می توان به پزشکی ( فیزیو تراپی ) ، ابزار دید در شب مانند دوربین و آیفون های تصویری ، شناسایی الیاف و اسکناس و در نهایت انتقال اطلاعات اشاره کرد .

ویژگی مهم این امواج فرکانس بالا و نامرئی بودن آن ها است که می توان به راحتی و به صورت دید در دید از آن ها برای انتقال اطلاعات استفاده نمود . یکی از معروف ترین سیستم های انتقال با امواج مادون قرمز ، کنترل تلوزیون ها است که بر همین اساس داده های خود را به کمک یک فرستنده نوری مادون قرمز ارسال می کنند و در طرف مقابل گیرنده قرار گرفته بر روی تلوزیون این امواج را دریافت و سپس توسط مدار دیکدر ، آن ها را کد گشایی می کند .

برای آشنایی بیشتر با روش ارسال و دریافت اطلاعات به این روش و همچنین ساختار و نحوه دریافت اطلاعات توسط سنسور های گیرنده سری TSOP که بسیار نزد متخصصین حوزه برق و الکترونیک محبوب می باشند ، به مقاله ضمیمه مراجعه نمایید .

نویسنده : مهندس ایمان نادمی

1 comment(s) on “مقاله سنسور های گیرنده مادون قرمز TSOP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *