مقاله آموزش میکروکنترلر ARM LPC2368

ARM نوعی از معماری پردازنده های کامپیوتری است که بر طبق RISC CPU طراحی و توسط کمپانی بریتانیایی ARM Holding طراحی شده است . معماری  ARM که دستورالعمل های 32 بیتی را پردازش می کند از دهه  1980 تا به امروز در حال توسعه است . جالب است بدانید که این شرکت در طول سال های اخیر هیچ پردازنده ای را تولید نکرده است و تنها به فروش لایسنس تولید این پردازنده ها به تولید کننده های بزرگ نیمه هادی پرداخته است . این پردازنده ها دارای قدرت و عملکرد بالایی در سیستم های قابل حمل می باشند و به همین دلیل است که امروزه در بیشتر وسایل قابل حمل الکترونیکی از قبیل موبایل و تبلت از این پردازنده ها استفاده شده است .

در این میان برخی از شرکت های تولید کننده نیمه هادی معروف مانند Texas Instrument ، Atmel ، ST و NXP شروع به تولید میکروکنترلر هایی با پردازنده ARM کرده اند که این میکروکنترلر ها به لحاظ قدرت و کارایی ، جای میکروکنترلر های موجود در بازار را گرفته اند . یکی از معروف ترین این شرکت ها ، NXP است که در چند سال اخیر اقدام تولید میکروکنترلر هایی با پردازنده ARM با پیشوند LPC کرده است . میکروکنترلر های این شرکت در بازار ایران از محبوبیت بالایی برخوردارند و بسیاری از پروژه های سنگین الکترونیک با این میکرو کنترلر ها ساخته شده است .

مقاله پیش رو آموزش مقدماتی اما کاربردی برای یکی سری های میکروکنترلر این شرکت به نام سری LPC23XX است و میکروی آموزش داده شده LPC2368 می باشد . در این آموزش به مباحث پایه مانند مدار راه انداز و نحوه برنامه ریزی کردن میکرو نیز اشاره شده و سعی شده است آموزش با مثال های برنامه نویسی ساده پیش برود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *