فریت بید (Bead Ferrite) چیست ؟

Bead Ferrite به فارسی فریت بید المان الکتریکی پسیوی است که می توان از آن به عنوان حذف کننده نویز استفاده نمود . رفتار این قطعه در فرکانس های بسیار پایین و فرکانس های بسیار بالا متفاوت است و تقریبا می توان گفت در باند میانی زیاد از آن استفاده نمی شود .

در فرکانس های پایین فریت بید مانند یک سلف با ضریب کیفیت بسیار بالا رفتار می کند و در نتیجه مقدار مقاومت آن بسیار ناچیز است . با افزایش فرکانس ضریب کیفیت نیز کاهش پیدا می کند و در فرکانس بالا سلف دارای مقاومت الکتریکی بسیاری می شود و این حالت تا جایی پیش می رود که ضریب کیفیت در حدود صفر می شود . این خاصیت باعث می شود تا سیگنال هایی با فرکانس پایین و نزدیک صفر مانند سیگنال تغذیه DC به راحتی از این قطعه عبور کند و در صورتی که نویز های الکترومغناطیسی که دارای فرکانس های بالایی می باشند بر روی خط یا مدار سوار شود ، با عبور از این قطعه تلفات بسیاری رخ می دهد و به نوعی می توان گفت که موجب جلوگیری از عبور نویز از مدار می شود .

فریت بید یک قطعه دو طرفه است که می توان در فیلتر های پایین گذر از آن استفاده نمود . یکی از مهم ترین کاربرد های این قطعه در مدارات دیجیتال و میکروکنترلری است که می توان از آن در سر راه تغذیه واحد های مختلف استفاده نمود . همچنین با نگاه به سیم برق یا ارتباطی وسایل صوتی و تصویری نیز متوجه وجود قسمتی فلزی یا پلاستیکی می شویم که همان فریت بید است و از تداخل الکترومغناطیسی جلوگیری می کند .

فایل ضمیمه شامل خلاصه ای از عملکرد فریت بید به زبان اصلی است و همچنین شامل نمودار امپدانس و مقاومت این قطعه نسبت به تغییرات فرکانس می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *