جزوه مهندسی شبکه مهندس امر آبادی

قبل از به وجود آمدن شبکه ، بزرگ ترین مشکل کاربران کامپیوتر ، جابهجا کردن اطلاعات بود . در محیط های غیر شبکه ای که به اصطلاح به آن Stand Alone Environment گفته می شود، در صورتی که کاربر تصمیم به انتقال اطلاعات به دستگاه دیگری می گرفت ، مجبور بود از ابزاری مانند دیسکت ، و کارت پانچ استفاده کند و پس از کپی شدن اطلاعات به طور فیزیکی ، اقدام به ارسال دیسکت کند .

مشکل اصلی این فرایند ، هزینه بالا در خرید دیسکت ها ، تلف شدن زمان در انتقال اطلاعات و گاهی از دست رفتن اطلاعات می باشد . همچنین زمانی که ابعاد سازمان بزرگ می شود و حتی از سطح ساختمان ، استان و کشور نیز فراتر می رود ، امکان انتقال اطلاعات به این روش ممکن نبوده و نیاز به استفاده از شبکه های کامپیوتری شدیدا احساس می شود .

منظور از شبکه کامپیوتری اتصال دو یا چند سیستم کامپیوتری مانند کامپیوتر های شخصی ، کامپیوتر های سرویس دهنده ، پرینتر ، سیستم های ذخیره سازی داده و … بر اساس قوانین و استاندارد های از پیش تعریف شده و با استفاده از تجهیزات ارتباطی مانند روتر ، سوئیچ و … می باشد که می توان توسط آن علاوه بر انتقال سریع ، ایمن و ساده اطلاعات ، منابع سیستمی را نیز به اشتراک گذاشت .

جزوه پیشرو مربوط به مهندسی شبکه می باشد که در آن به مباحث بنیادین شبکه های کامپیوتری اشاره شده و از پیش نیاز های آن درس +Network می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *