جزوه درس مکاترونیک 1 دکتر موسوی

کلمه مکاترونیک برای اولین بار در سال 1969 توسط یک مهندس ژاپنی شاغل در شرکت یاسکاوا الکتریک برای یکپارچه سازی زمینه های مکانیک و الکترونیک در کنترل موتورهای الکتریکی ارائه گردید . این کلمه مشتمل بر دو بخش mecha به مفهوم مکانیسم ها و tronics به معنای الکترونیک می باشد . شرکت مزبور حقوق تجاری این کلمه را برای خود در سال 1971 انحصاری نمود ولیکن در سال 1982 آن را ملغی نمود . این عبارت بشکل گسترده ای در اروپا مورد استفاده قرار گرفت که این روند در آمریکا بشکل محدودتری بروز نمود .

در دهه هفتاد میلادی مکاترونیک اکثرا مرتبط با فناوری سروو در محصولاتی مانند درب باز کن های برقی ، ماشین vending و دوربین های خود تنظیم مورد استفاده قرار گرفت . در دهه هشتاد میلادی با ظهور فناوری اطلاعات ، مهندسین شروع به مدفون نمودن میکروپروسسورها در سیستم های مکانیکی برای بهبود عملکرد آنها نمودند . ماشین های CNC و روبات ها جمع و جور گردیدند و کاربردهای خودرویی مانند کنترل الکترونیکی موتور و سیستم های ABS کاربرد فراوانی پیدا نمودند .

در دهه نود میلادی فناوری مخابراتی نیز به این مجموعه افزوده شد و محصولاتی حاصل شد که امکان اتصال به شبکه های بزرگ را داشتند . این امر مواردی مانند کنترل از راه دور بازوهای روبات را میسر ساخت . همزمان سنسورها و عملگرهای کوچکتر ( در مقیاس میکرو ) در محصولات جدید مورد استفاده قرار گرفتند و سیستم های MEMS مانند شتاب سنج های سیلیکونی که کیسه های هوا را در خودرو فعال می ساختند ساخته شد . در دهه اخیر با افزوده شدن هوشمندی ، فناوری بی سیم و ظهور فناوری نانو ، ضمن ارتقاء کیفی عملکرد ، کاسته شده از ابعاد سیستم ها ، روند شتابنده ای یافت .

جزوه پیش رو به صورت تایپ شده و بسیار تمیز ، منبع مناسبی برای درس مکاترونیک 1 و علاقه مندان به آشنایی با این حوزه می باشد که می توانید ان را از این سایت دانلود نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *