رابط گرافیک کاربری GUI و پورت سریال در نرم افزار متلب

MATLAB (متلب) یک محیط کاری و یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم است که می توان از آن در آنالیز عددی و شبیه سازی پدیده های علمی استفاده نمود . نام این نرم افزار از دو واژه MATRIX و  LABORATORY تشکیل شده است و بیشتر بیانگر نوع نگاه نرم افزار به پارامتر های ورودی و خروجی است به این صورت که تمامی ورودی و خروجی ها و همچنین آنالیز های این نرم افزار به صورت ماتریسی صورت می گیرد .

به طور کلی متلب یک نرم افزار ریاضیاتی است اما امروزه و پس از سال ها از ارائه این نرم افزار ، قابلیت های بسیاری به آن اضافه شده که مهندسین و دانشمندان در تمامی علوم ، از این نرم افزار به عنوان یک شبیه ساز پدیده های علمی استفاده می کنند .

برای مثال مهندسین برق و الکترونیک می توانند از این نرم افزار در زمینه های شبیه سازی مدار های الکتریکی و الکترونیکی ، ارتباط سریال ، … استفاده نمایند . یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم متلب وجود قابلیت طراحی رابط گرافیک کاربری یا همان GUI است که به واسطه آن می توان ، مدل نمایش یک شبیه سازی و اعمال ورودی به نرم افزار به صورت اختصاصی تغییر داد .

این مقاله کاربردی به شما کمک می کند تا هرآنچه که برای برنامه نویسی و طراحی رابط گرافیک کاربر ، در نرم افزار لازم است فرا بگیرید . همچنین در ادامه اشاره ای نیز به نحوه عملکرد پورت سریال شده است و در نهایت برنامه ای نوشته شده و سورس آن ضمیمه فایل گردیده که در آن داده ها از پورت سریال دریافت و بر روی یک نمودار نمایش داده می شود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *